Az óriás termetű brahma már közel másfél évszázada ismert hazánkban, s az elmúlt évtizedekben nemigen volt olyan díszbaromfi-kiállítás, ahol be ne mutatták volna e fenséges tollast. Hogy miért is tartják oly nagy becsben, az leginkább kiváló külső és belső tulajdonságaira vezethető vissza.
Akik tartottak törpetyúkokat, azoknak gyakran meggyűlt a bajuk a szomszédokkal, hiszen e fajták között szép számmal akadnak olyan kakasok, melyek valóságos fanatikus kukorékoló-művészek. Ezzel szemben a brahmák igen mértéktartók, még a legérzékenyebb szomszédot sem igen zavarhatják.
Nyugodt, kiegyensúlyozott viselkedésükkel is magyarázható, hogy a tyúkokat jól lehet tartani más fajtákkal együtt, sőt a brahmakakasok is általában jól elviselik egymást. Egy kakasra viszont nem érdemes 1-2 tyúknál többet számolnunk, ugyanis nyugodtsága és testfelépítése miatt ritkábban és nehezebben párzik. A tojások krémszínűek, melyek alig nagyobbak egy törpetyúk tojásánál. Ha nem szedjük el, a tyúkok hamarosan, megbízhatóan elkotlanak.
A fiatal brahmák fejlődése sok időt vesz igénybe, így például a kakasok csak másfél éves korukra érik el kifejlett kori testtömegüket, mely akár meg is haladhatja az 5 kilogrammot. Természetesen ezek a házityúk-góliátok rövid szárnyaikkal nem képesek a repülésre, így tartásuk során elég számukra egy 50 centi magas kerítéssel körbehatárolt terület. Arra azonban ügyeljünk, hogy ez kellő nagyságú legyen, szűk területen nem érzik jól magukat.
A fajtának ma már igen sok színváltozata van, hazánkba az elsők közt érkeztek hajdan a columbián színű egyedek, melyek ma is gyakorinak számítanak, akárcsak a több szegélyes ezüstfogoly és a nyírfaszínű példányok. Bár a brahmák kedves, kiegyensúlyozott állatok, de a kisgyermekekhez képest felettébb nagy testtömeggel bírnak, így kisgyermekes családoknak nem ajánlott tartásuk.
Manapság viszont egyre inkább divat – akárcsak a két világháború közötti időszakban hazánkban –, hogy magyar őshonos tyúkokat brahmakakasokkal párosítanak, amelyeknek csirkéi különösen ízletesek. A brahmakakasból készült pörkölt pedig sokak szerint felejthetetlen.
Ma7.sk